top of page
  • תמונת הסופר/תsigal bieber

גורו

עודכן: 20 במרץ 2022

*מספר זויות צרות ולא מספקות...*

יחסי מורה תלמיד תמיד מרתקים אותי. אולי בגלל שאני לאורך השנים תמיד חפשתי לי מורה ותמיד כשמצאתי מערכת היחסים אתה היתה מורכבת ולא פשוטה.

כאשה מערבית שהתחנכה על ברכי החשיבה הביקורתית ההתמסרות הטוטלית מחד לא מובנת מאליה, מאידך - מרתקת, ועוד מאידך- קשה מאין נשוא. אולי בלתי אפשרית כמעט. אם אני מתמסרת למורה אני מבקשת שיהיה ראוי.ה לכך. במילים אחרות- קשה לי עם אנושיותו.

קשה לי להכיל מעידות וטעויות אנושיות. פאק שלי. מודה.

אם מורה מנחה אותי לאי אלימות- אני לא טולרנטית לגילוי אלימות מצדה.. מה שנקרא- נאה דורש נאה מקיים. או בלעז , אני מצפה שילך את הדרך- WALK THE TALK.

היו לי מספר מורות . כולן משמעותיות שהנחו אותי קדימה והתפתחתי מאוד בזכותן . מאוד. אני מכירה להן תודה עמוקה על כך. במיוחד למורתי האחרונה, שהיא מורה ענקית, אבל אני לא קוראת לה יותר המורה שלי. יש לה עדיין תפקיד ענק בחיים שלי. אני מקשיבה לה, מתיעצת איתה, מקבלת ממנה הנחיות לנושאים מסויימים, אבל גם ממנה השלתי את התואר. והאמת שבעידודה.

למן ההתחלה אמרה לי ולשאר תלמידיה- "המורה הוא/היא בפנים. אני אעזור, אלמד את הטכניקות, אתמוך במקרה הצורך, עד שתגלי אותה בתוכך. " וכך היה. תהליך הפרידה היה כואב וקשה. מחד, מאידך (שוב) בלתי נמנע, אבל בסופו של דבר טבעי. כמו להפרד מילד שגדל ועוזב את הבית. תפקיד ההורה לתת שורשים וכנפיים. כך גם המורה.

אני חושבת שלא מעט האנשים שמחפשים דמות של מורה או הורה להשען עליו, לקבל יעוץ או הנחייה.

הדת למשל מושתתת לא מעט על הצורך הזה. זה קל יותר שיש מישהו שיודע את התשובות. אבל המורה , או זה שיודע לתת את התשובות, הוא אנושי. ולכן עליו להיות מאוד מאוד זהיר. וצנוע. ולדעתי, חשוב שלנגד עיניו יראה בבהירות שתפקידו הוא לשלוח עצמאות - לגדל אדם חזק ובטוח בעצמו שיכול לחיות את חייו אל מול כל האתגרים שהחיים מביאים. זה מורה רוחני אמיתי עבורי. מורה היוצר תלות בו , מפספס את המטרה, נופל למלכודת האנושית של תאוות כוח והשפעה.

למיטב הבנתי משה, מוחמד, ישו, בודהה ועוד , היו מורים מאוד חכמים. הם התוו דרך ולימדו טכניקות מצויינות שמטרתן מאוד מסויימת. הבנת האדם את מהותו ואת תפקידו בעולם. זה ידע שלא יסולא בפז שמביא המון שלווה. תלמידיהם , ממשיכי דרכם הלכו והתרחקו , שהפכו מורים בעצמם, וכך נותרה האנושות עם טכסים ופולחנים שהם אמצעי בלבד בדרך אל המטרה. יש כמובן לא מעט שמבינים את המהות ואת תפקידה של הצורה, אבל יש לא מעטים שהולכים לאיבוד בדרך...וזו אולי אחת הסיבות שבה אנחנו נמצאים היום היכן שאנו נמצאים.

יש לי שלוש תלמידות שהן דבקות של הלאמה דבורה. אחת פרשה , שתיים אחרות עדיין לומדות ומתרגלות את דרכה. אין ספק שהשפעתה עליהן נראת טובה. ועם זאת, כמה חשוב להשאר עירניים וממוקדים, ע"מ שהמטרה תושג. קראתי פעם שלא אחת דוקא העירנות הזאת היא הדרושה לאדם הסומא המחפש תשובות.19 צפיות

פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments


bottom of page