Ha Ilanot St 17
kfar ma'as
Israel

0544395748

סיגל ביבר יוגה תרפיה

מהמזרן לחיים

סיגל ביבר

 יוגה תרפיה

 

העולם במה, כולנו שחקנים

Sigal Bieber

לפני מספר שנים יצאתי מפגישת עבודה עם מנהל שלא הכרתי קודם לכן. הפגישה התנהלה כמתוכנן והמנהל התגלה כאיש בעל חוש הומור בריא. יצאתי מהמפגש מחוייכת ואפילו צחקקתי מעט בדרך אל החנייה. להפתעתי גיליתי בדרך שהאנשים שבאו מולי מגיבים אלי בהתאם- או שחייכו אלי בחזרה, או שהעירו הערות טובות לב /מצחיקות.

החוויה הזו הניעה אותי לערוך ניסוי קטן- למחרת בבוקר כשיצאתי מהבית החלטתי לחייך אל כל מי שאפגוש בדרכי. לעוברים ושבים ברחוב, לקופאית בסופר, לרופא, לכל מי שנקרא למולי. מה הייתה התוצאה? חיוכים כמובן!! מההתנסות הזו הבנתי שמה שאביא החוצה אל העולם- זה מה שאקבל. אז כדאי להביא טוב.

נטייתן של חוויות כאלו עם הזמן ועם הישנותן שוב ושוב להפוך לאמונת יסוד, או לערכים המעצבים את התנהגותינו. ויותר מכך, הן נוטות ברגע שהתייצבו בתוכנו להוכיח את עצמן שוב ושוב. למשל, חוסר יושר מחבר אחד שלי, גורם לי להיות ערה ולחפש חוסר יושר אצל חברים אחרים בכדי לא להפגע שוב. עם הזמן אני הופכת חשדנית ומגלה שאי אפשר לסמוך על איש. חמור מכך, לאט לאט פרטי ההתנסות או עובדות האירוע נשכחים אך האמונה או הרעיון שיש לי על החיים , נותר בתוכי בתור ידע המכוון את התנהלותי ופעולותיי בעולם- חשדנות, הססנות וכד“, בהתאם לדוגמא שלעיל.

צריכים עוד שכנוע? אז בואו נשחק משחק קטן. רשמו לפניכם כמה ערכים או רעיונות שיש לכם על טבע האדם. למשל- 

יצר האדם טוב מנעוריו

או, להפך- אנשים צריכים יד קשה כדי להבין

אי אפשר לסמוך על אף אחד , וכדומה.

עכשו בחרו אחד מהרעיונות שבחרתם וחיקרו אותו- מהיכן הרעיון הזה הגיע? למה אני חושבת כך? אם תיהיו סבלניים תגלו שהדעה הזאת מושתתת על חוויה מן העבר, ויותר מכך על מספר חוויות שהתגלו בפניכם שוב ושוב. החוויות האלו גיבשו את התפישה שלכם על החיים. כלומר, מן ההתנסות הסקתם מסקנה, למדתם משהו על החיים. לא בכדי חוכמת חיים מעידה על הרבה ניסיון בחיים. 

הלמידה הזו מעצבת את ההתנהגות שלנו. אם איחרתי פעם ופספסתי את האוטובוס וכתוצאה מכך לא הגעתי לעבודה, אני לומדת ליצור לי טווח ביטחון ולצאת בפעם הבאה 5 דקות קודם. צרור חוויות כאלו עשוי לפתח מנהג להגיע 5 שעות לפני הטיסה לשדה התעופה , בקיצוניות השנייה. ואז הערך או הרעיון משליך ישירות על הדעה שיש לי על עצמי. כמה איחורים, למידה מן הניסיון, הגעה 5 דקות לפני כל מפגש יעודי, הופכים אותי בעיני עצמי לדייקנית. על זה יכולה להתפתח תפישת עולם שלמה- למשל, מי שמאחר לפגישות עימי, מזלזל בזמן שלי. למשל. האירועים שעיצבו את התפישה נשכחים אבל דפוס התנהגות או רעיון על עצמי ועל החיים נחקק ונצרב בתוכי.

כלומר, כל אירועי החיים והחוויות השונות הם סצינות מהם אנחנו לומדים על עצמנו ועל העולם. הכל תפאורה ללמידת ידע המסייע לנו לחיות , לנהל מערכות יחסים בעולם זה ולשרוד . מערכת יחסים עם האחים שלי , מעצבת את איכות וצורת מערכות היחסים שלי בעתיד, למשל. 

בימת המשפחה היא קרקע לפיתוח יכולות חברתיות במחוץ לבית. 

ואם הכל במה לסצינות מהן אנו שואבים את הרעיונות שיש לנו על העולם- בכל רגע נתון, התוכן הוא תפאורה למשהו עמוק ומהותי יותר. הדרך בה אני משוחחת עם נציג השירות של החברה שלא מספקת לי את מה שהבטיחה, מביאה לידי ביטוי את תפישת עולמי- למשל: בלי להפוך שולחן שום דבר לא זז. אז הדרמה במשרדי החברה היא ביטוי למי שאני. ואז, כל מפגש אנושי כזה או אחר, או כל חוויה, הן ביטויים לדעות שלי על החיים ועל עצמי, המתבטאות בהתנהגות שלי. האירוע הוא הsetting, אבל מי אני שם- זה הדבר האמיתי!

התנסות מביאה למידה שמעצבת התנהגות בתוך אירוע, וחוזר חלילה.

תרצו, דמו זאת לחדר כושר. כל מכשיר עובד על שרירים אחרים, מספר מכשירים נותנים מענה לשרירי היד.

כל מפגש אנושי הוא מרחב , התנסות בה מתרחשת למידה- שבאופן לא מודע תאושש את הרעיונות שיש לי על העולם ובאופן מודע תספק אפשרות לבחון האם הרעיון הזה תקף או שאפשר ללמוד משהו אחר. הפתעה.

אז אם החיים הם במה, או חדר כושר, שם אנו מתנסים ורוכשים עוד ועוד ידע על החיים שלנו ועל עצמנו , מה חשוב יותר? התפאורה והמכשירים, או הידע הנצבר כתוצאה מהתרגול הזה? ככל שנבוא נקיים יותר מדעות שיש לנו , כך הידע שנאסוף יהיה יותר טהור. ידע טהור שיעצב פעולה נכונה בפעם הבאה שנפגוש אירוע מסויים.

מלכה היא מלכה, לא חשוב אם היא יושבת על כסא מקטיפה, או כשהיא מהלכת בבוץ.

מי אני רוצה להיות זו שאלה קודמת למה אני רוצה לעשות.

ומי אני רוצה להיות אין הכוונה לזהות מסויימת (מורה, שגרירה, אחות, אמא, רופא)

כי אם למהות - נדיבה, רחבת לב, שופעת אהבה, סבלנית, שקטה.

וכשאני מבינה את המהות- המהות תעצב את ההתנהגות

להיות מלכה זה לא ללבוש בגדים יפים ולשים כתר על הראש- זו תפאורה, אביזרים. להיות מלכה זו מהות.

בשבילי למלוך זה להיות מלאת חמלה וחסד ולהביא את האיכויות האלו לכל מפגש שלי עם העולם.

להיות אדם זו מהות- ועשו את ההשלמה שלכם למה זה להיות אדם.

 2015  © כל הזכויות  שמורות