Ha Ilanot St 17
kfar ma'as
Israel

0544395748

סיגל ביבר יוגה תרפיה

מהמזרן לחיים

סיגל ביבר

 יוגה תרפיה

 

ארוחת ערב עם חברים

Sigal Bieber

לפני שנים ראינו סרט שנקרא ”ארוחת ערב עם חברים“. הסרט מספר על שני זוגות חברים קרובים שלאחר שנים ארוכות יחד אחד הזוגות מחליט להתגרש. הסרט (ולימים גם הצגה מוצלחת בקאמרי, כמדומני) עוקב אחר הזוג שנשאר יחד ומתאר את רעידת האדמה שהוא עובר עקב הגירושין של חבריהם.

אני יודעת שהיום גירושין נפוצים הרבה יותר מלפני עשר או עשרים שנה. ממרום גילי לא מעט זוגות חברים התגרשו לצידנו. חלקם בתהליכים כואבים אך מכבדים וחלקם תוך ייסורי גיהנום ואלימות בל תאמן . המפגש עם תהליך כואב ומורכב כזה של פירוק משפחה מטלטל מאוד. המקלט הכי יציב ובטוח הופך להיות לשדה קרב, לעין הסערה.

בצורה ברורה ניתן לראות כיצד אין אמת אחת. כיצד מציאות מסויימת נחווית ומנותחת שונה לגמרי. ערכים של נאמנות, חברות ואהבה עומדים על הפרק ובוחנים את עצמם מחדש.

לפני מספר שבועות אבא של חבר טוב שלי נפטר, איש זקן בעל שיעור קומה. לוויתו היתה מרגשת מאוד. ילדיו ספרו עליו ועל משמעותו עבורם. כל המעגל סביב הקבר היה שטוף באהבתם והערצתם אותו. כשנסתיימה הלוויה והקהל התחיל להתפזר נותר ליד הקבר אחיו הגדול של הנפטר. גם הוא זקן , בן למעלה מ-90. הוא ישב בכסא גלגלים, כובע בארט על ראשו ופניו מלאות יגון. עיניו נעוצות בקבר המכוסה פרחים והוא אבוד כל כך בכאבו. המראה היה כל כך עצוב ונוגע ללב שליבי עמד להתפקע מרוב צער. 

שני האחים , ניצולי שואה , עלו יחד לארץ והיו מעמודי התווך של הארץ. מתישהו באמצע החיים נתגלעה בינהם מחלוקת שהרחיקה אותם זה וזה ושנים ארוכות לא דברו ולא נפגשו. שניהם, שהיו קרובים כל כך , שותפים למסעות קשים, לאתגרים, לדרך רצופת מכשולים שלכולם, למיטב ידיעתי, יכלו, ניתקו קשר זה מזה. ניתוק שגרם לשניהם כאב וסבל גדול. לאחר שנים רבות מאוד הצליח חברי הטוב, בנו של הנפטר, לגשר בינהם . איני יודעת מה היה טיב יחסיהם בשנים האחרונות, אבל עובדת חידוש הקשר היתה משמעותית מאוד בעיני. 

בסרט ”סיפור פשוט“ מסופר סיפור דומה על שני אחים שלא דברו שנים, ובערוב ימיהם לוקח אחד מהם מכסחת דשא (לאחר שנשלל רשיון הנהיגה שלו) ונוהג על פני חצי מדינה (ארצות הברית) במסע מפרך על הכלי הרעוע שנמשך שבועות ארוכים במטרה לפגוש את אחיו, אותו לא ראה רוב חייו. הוא מגיע אל צריף קטן ופוגש את האח. שניהם כבר לא זוכרים למה הפסיקו לדבר. הסרט מסתיים כששניהם יושבים יחד על ספסל תחת שמיים זרועי כוכבים ומנהלים שיחה קטנה , שיחת אחים לא חשובה, לא עמוקה, סתם.

לא תמיד העולם מסתדר לפי התוכניות שלנו, לא תמיד, אולי אפילו בדרך כלל , אין לנו שליטה על מה שקורה. אפילו שאנחנו חושבים שכן. הניסיון שלנו לשכנע אחרים להתנהג בצורה מסויימת כי אנחנו חושבים שזו הדרך הנכונה גורם לנו לרוב למפח נפש וסבל גדול. אפשר פשוט להסתפק בידיעה שכל אחד עושה כמיטב יכולתו, ידיעה שאולי יכולה לפתוח את השער לסליחה. סליחה שהכרחית כל כך כדי להמשיך לחיות, כל אחד עם עצמו, קצת יותר טוב.

 2015  © כל הזכויות  שמורות