Ha Ilanot St 17
kfar ma'as
Israel

0544395748

סיגל ביבר יוגה תרפיה

מהמזרן לחיים

סיגל ביבר

 יוגה תרפיה

 

גם שחייה ורכיבה יכולים להיות יוגה

sigal biber

 

אתמול, בעת צעידה על הטיילת על חופה של תל אביב בשקיעה עצרתי עם ביתי ליד אחד הספסלים והתבוננו בשמש המתאחדת עם הים בקו האופק.השמיים נצבעו באדום עז והעננים מסביב לבשו גווני כתום-ורוד עוצרי נשימה.

 

"אמא" האיצה בי ביתי, "צילמת כבר את השקיעה". על המעקה הצטופפו אנשים רבים ותיעדו את המראה בסלולארי שלהם.

 

" לא לצלם" אמרתי לה "להתבונן." היא התיישבה לידי בקוצר רוח והתבוננה לפנים.

 

לידנו ישבה בחורה צעירה, עיניה נעוצות בתוך מסך הסלולארי שלה, שקועה כולה בעולמה היא. המחזה המרהיב לפניה, נעלם לחלוטין מתשומת ליבה.כך ישבנו כ- 5 דקות, עד שהשמש נספגה אל תוך המים. גופה של ביתי התרכך ונשימותיה התארכו. חובבת טבע גדולה היא לא אבל אין ספק שהנוף הזה השפיע עליה. נשימתה נרגעה, היא כרכה יד רכה על כתפיי והניחה את ראשה. גן עדן! אינטימיות. כך ישבנו שתינו בשתיקה ואחר כך המשכנו.הבחורה על הספסל בשלה. לא שמה לב כלל למתרחש.

 

אחד הצירופים שאני מרבה להשתמש בהם בשיעורי היוגה שלי הוא "תשומת לב". אני מפנה את תשומת ליבם של תלמידיי אל גופם, אל נשימתם, אל תחושותיהם, אל רגשותיהם. מנחה אותם להתבונן בעירנות במה שמתרחש בתוכם פנימה.

 

אט אט הרעשים בחוץ מפסיקים להפריע. אפשר לראות על גופם המונח על האדמה, כיצד הם מרפים, כיצד המחשבות משתתקות. אם אני מפסיקה להנחותם לרגע, אצל חלקם אני מבחינה כיצד תשומת הלב מתחילה לנדוד. הגוף מתחיל לזוע, העיניים נעות בחוסר שקט. המיומנים שבינם מצליחים לשמור את הקשב על הנשימה ואז מצליחים לחוות נועם ושלווה.

 

כשאנו מתרגלים יוגה אנחנו מאחדים 3 גופים- את הגוף הפיזי שלנו, את הגוף האנרגטי (נשימה) ואת הגוף המנטלי (מחשבות, רגשות). כששלושת הגופים הללו נמצאים בנוכחות מלאה, כאן ועכשיו, מתרחש איחוד - אנחנו לא מפוזרים במקומות שונים - הגוף כאן, המחשבות בעבודה והנשימה - מי בכלל נושם??

 

משמעות המילה יוגה היא אחדות. כשאנו באחדות, בקשב אל מה שקורה עכשיו, משתרר שקט בתוך התודעה. הרדיו הבלתי פוסק של המחשבות משתתק לרגע. זו חוויה נעימה ומיוחדת בעולם המוצף אירועים ומתחים כשלנו. זו אחת הסיבות שמתאמנים חדשים מתאהבים ביוגה. הם מרגישים שמשהו קורה, ובהתחלה לא בדיוק ברור להם מה.

 

" אתם נמצאים היכן שתשומת הלב שלכם נמצאת" אני אומרת לילדי השקועים במסכים שלהם. "זה שהגוף שלכם פה, זה לא מספיק".הבחורה האומללה הזו על הטיילת לא היתה נוכחת כלל, אלא, היכן שהניח אותה הטלפון שלה. היא לא איפשרה למראות, לאויר, לים ולשקיעה להרחיב את ליבה והחמיצה.

 

אנחנו יכולים לבחור היכן למקד את תשומת הלב שלנו. הבעיה שתשומת הלב שלנו היא חמקנית ושובבה, משתעממת מהר. למקד את תשומת הלב ברגע הזה, במה שקורה עכשיו מבלי לנדוד, זו מיומנות. אצל רבים היא בורחת מהר. האימון הוא להחזירה בסבלנות רבה מאוד אלינו. ויש לנו הבחירה לעשות כן. וכשאני אומרת מיומנות אני מתכוונת שאפשר לפתח אותה - כלומר, זה שאני לא מצליחה עכשיו זה לא אומר שלא אצליח בעתיד. כמו שריר חלש - יש לחזקו על ידי אימון חוזר.

 

"כשאני שוחה אני חווה את מה שאת מתארת. שקט." אומר לי אחד מתלמידיי. זה נכון. "אם במהלך השחייה אתה מרוכז במה שאתה עושה, בתנועות הגוף שלך, בנשימה שלך, אתה נוכח, אתה למעשה ביוגה". אני עונה.

 

לא חייבים לשהות בתוך אסאנה, תנוחה, כדי לחוות יוגה. כל פעולה שנעשה: שחייה, רכיבה, ריצה, שטיפת כלים או ניקוי הבית יכולים להיות יוגה - ברגע שתשומת ליבנו המלאה תהיה במה שאנו עושים וחווים ברגע הזה.נאחד את שלושת הגופים יחדיו - נהיה נוכחים עם מה שהגוף עושה, ערים לנשימה המפיחה בו חיוניות ומודעים למה שחולף בתוך ההכרה שלנו.

 

אחד המושגים החביבים על עולמנו המערבי הוא "מולטי טאסקינג"- אנשים מתפארים ביכולתם לעשות כמה פעולות בו זמנית: להקשיב לילד ולענות על הודעת סמס. לענות לבוס במייל ולשוחח עם הרעייה בטלפון. אז יש לי חדשות מרעישות - אין דבר כזה! התודעה יודעת להתמקד בדבר אחד בלבד בכל פעם. מולטי טאסקינג בא לידי ביטוי במהירות שאנחנו עוברים מפעולה לפעולה ולא ביכולת לבצע בו זמנית. זריזות של המוח. לכן, זה נדיר מאוד ורובנו לא מסוגלים לכך.

 

יוגה אם כך היא בראש ובראשונה, עבורי , להיות בתשומת לב, להיות עירנית למתרחש בתוכי ומסביבי. לא לנדוד לשום מקום או לדוש במה שקרה אמש, בעבר או לתכנן את יומי מחר, בעתיד. זה פשוט להיות.

 

ובהסכמה הזו להיות יש מרחב גדול, יש חופש, יש שקט. יש שמחה ואהבה.מוזמנים לתרגל יוגה :)

 

 

פורסם לראשונה הפורטל NO MIND ספטמבר 2014

 

 2015  © כל הזכויות  שמורות